25 October 2012

(βίντεο) ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2012/13: ΡΟΥΒΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ  2012-2013
ΡΟΥΒΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ

Πολύ κοντά σε μια σημαντική πρόκριση στη β΄φάση του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος έφτασε ο Ρούβας σήμερα στο παιχνίδι που έδωσε στη Γέργερη με τον Εθνικό Γαζώρου από τον οποίο ηττήθηκε με 1-3 παρά το γεγονός ότι μέχρι το 75΄ προηγούταν με 1-0 .

Αν και για 75΄ λεπτά προηγούταν με 1-0 ο Ρούβας δεν κατάφερε τελικά να πάρει την πρόκριση για την β΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς ηττήθηκε με 1-3 την Πέμπτη το απόγευμα στη Γέργερη από τον Εθνικό Γαζώρου σε αγώνα νοκ-άουτ για την πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Ο Ρούβας άνοιξε το σκορ από νωρίς καθώς μόλις στο 5΄ κέρδισε πέναλτι με τον Αντωνάκη που ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα Βαλσαμάκη .

Ο Κορδονούρης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ευστόχησε κάνοντας το 1-0 για την ομάδα της Γέργερης. Στη φάση αυτή ο προπονητής του Ρούβα Αντώνης Δρακόπουλος διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή Μπινιχάκη ζητώντας την αποβολή του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων όμως αντ΄ αυτού ο Μπινιχάκης απέβαλε τον προπονητή του Ρούβα από το παιχνίδι.

Ο Ρούβας έχασε μια καλή ευκαιρία στο 15΄ σε σουτ του Πετρά , ενώ ο Εθνικός Γαζώρου που στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς στο 44΄όταν  Κωνσταντινίδης σέντραρε από τα δεξιά και ο Ναλμπάντης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Χριστοδουλάκη.

Η ομάδα της Γέργερης στάθηκε πολύ καλά στο γήπεδο και στο δεύτερο ημίχρονο τουλάχιστον μέχρι και το 76΄ όπου ο Ναλμπάντης με σουτ έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους και τους ξαναέβαλε στο παιχνίδι της πρόκρισης.
Το γκολ αυτό αφύπνισε τους φιλοξενούμενους που πέντε λεπτά αργότερα στο 81΄ κατάφεραν να κάνουν το 1-2 με τον Χαριτίδη να εκμεταλλεύται το τραγικό λάθος της άμυνας του Ρούβα ανάμεσα στον Ανυφαντάκη και τον Χριστοδουλάκη και με πλασέ να χαρίζει τη νίκη πρόκριση στην ομάδα του.
CretePlus.gr

VS

1η Φάση, Πέμπτη, 25 Οκτωβρίου 2012
ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜ. ΓΕΡΓΕΡΗ, 14:30

Διαιτητής: Μπινιχάκης Ιωάννης (Λασιθίου),  Α΄ Βοηθός: Βλάσσης Εμμανουήλ (Λασιθίου), Β΄ Βοηθός: Κοκμότος Ιωάννης (Ρεθύμνου), 4ος Διαιτητής: Ντοκάκης Κυριάκος (Χανίων), Παρατηρητής: Μητροφάνης Γεώργιος (Αθηνών)

ΡΟΥΒΑΣ (Αντώνης Δρακόπουλος): Χριστοδουλάκης, Λυράκης, Τζιράκης, Ντελία, Λυκούδης, Κίτσος, Κορδονούρης, Πετράς, Ταβλαδωράκης, Ανυφαντάκης, Σεντεμέντες.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βαλσαμάκης, Γαλακτερός, Γεωργιάδης, Γκόγκας, Ζιγκερίδης, Καπίας, Καρυπίδης, Κοσμίδης, Κουκόλης, Κρυστάλλης, Κωνσταντινίδης.

LIVE OnSport

Ρούβας – Εθνικός Γαζώρου 1-0
(8’ Κορδονούρης πεν.)

Στο 44' ο Εθνικός Γαζώρου είχε δοκάρι με τον Ναλμπάντη

50΄ Αποβλήθηκε ο τεχνικός του Ρούβα, Αντώνης Δρακόπουλος για διαμαρτυρια.
Εχει αποβληθεί ο προπονητής του Ρούβα Αντώνης Δρακόπουλος γιατί ζήτησε από τον διαιτητή να δώσει κόκκινη κάρτα στη φάση του πέναλτι

Ολική ανατροπή από τον Εθνικό Γαζώρου στη Γέργερη

Ο Ναλμπάντης έκανε το 1-1 και στο 76' ο Χαριτίδης (χρυσή αλλαγή του Διλμπέρη) εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος της άμυνας του Ρούβα και κάνει το 1-2

3. Οδυσσέας Κορδελιού-Δόξα Δράμας 1-0

4. Κασσιόπη-Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-2 (1-3 στα πέναλτι)

7. Αναγέννηση Καρδίτσας-Ηρακλής Ψαχνών 4-1

8. Χανιά-Φωκικός 2-1

9. Καλαμάτα-Θρασύβουλος 1-1 (3-4 στα πέναλτι)

10. Επισκοπή-Βύζας Μεγάρων 0-1

13. Τηλυκράτης Λευκάδας-Καβάλα 0-0 (3-5 στα πέναλτι)

15. Βατανιακός-Νίκη Βόλου 0-0 (1-4 στα πέναλτι)

16. Αιγινιακός-Εργοτέλης 1-1 (6-5 στα πέναλτι)

17. Εθνικός Σιδηροκάστρου-Αναγέννηση Επανομής 2-1

19. Δόξα Κρανούλας-Πιερικός 0-0 (1-3 στα πέναλτι)

20. Αστέρας Μαγούλας-Ολυμπιακός Βόλου 1-2

22. Φωστήρας-Ζάκυνθος 4-0

12. Εθνικός Αστέρας-ΑΕΛ Καλλονής 1-1 (1-4 στα πέναλτι)

5. Προοδευτική-Ηρακλής 1-0

11. Παναιγιάλειος-Παναιτωλικός 3-1

14. Πανηλειακός-Παναχαϊκή 0-0 (3-4 στα πέναλτι)

Πέμπτη (25/10)

1. Ρούβας-Εθνικός Γαζώρου 1-3

2. Αχαρναϊκός-ΑΕΛ 0-1

23. Τύρναβος-Οικονόμος Τσαριτσάνης 2-0

18. ΑΟ Γλυφάδας-Πανσερραϊκός 1-2 παρ. (1-1 κανονικός αγώνας)

6. Κόρινθος-Απόλλων Σμύρνης 3-4 στα πέναλτι (1-1 στην παράταση, 0-0 κανονικός αγώνας)

21. Απόλλων Καλαμαριάς-Καλλιθέα 0-1 παρ. (0-0 κανονικός αγώνας)